>> Polski Los Santos Role Play << POLSKI SERWER RP

Opis forum

#1 2009-02-27 18:01:28

Kenji_Kenpachi

Moderator

Zarejestrowany: 2009-02-27
Posty: 7
Punktów :   

Yakuza

Yakuza
Z Wikipedii
Skocz do: nawigacji, szukaj
Yakuza (jap. ヤクザ lub やくざ, Yakuza?) lub gokudō (jap. 極道, gokudō?) – członek tradycyjnych japońskich grup przestępczych. Obecnie stanowią największą na świecie przestępczość zorganizowaną, udokumentowaną w Księdze rekordów Guinessa. Jest to tradycyjne określenie japońskiej przestępczości zorganizowanej i japońskiego gangstera.

Wywodzi się od tradycyjnej japońskiej gry karcianej zwanej hanafuda. Zwycięzcą rozgrywki jest gracz, który kończy grę z kartami w ręku, których ostatnia cyfra sumy była największa. Układ ya-ku-za oznacza 8-9-3, czyli przegraną. Członkowie yakuzy uważają się za spadkobierców samurajów i działają według ściśle określonego kodeksu honorowego. Tym mianem określana jest również japońska odmiana filmu gangsterskiego, zawierająca szczególną brutalność i zwulgaryzowany seks, oraz wzorowane na tej odmianie filmy amerykańskie.

W 1960 roku funkcjonowało w Japonii 5119 grup przestępczych, co stanowi najwyższy wskaźnik w historii przestępczości w tym kraju. W 1963 grupy yakuzy skupiały łącznie 184 091 członków. Liczbę członków w 1990 roku oceniono na ponad 88 tys., zrzeszonych w 3305 gangach. W 1992 roku istniało 158 grup, w których uczestniczyło 56 600 osób, zaś w 1995 odpowiednio 234 grupy i 46 600 osób.

Termin nie występuje w tekstach ustawowych, nie jest oficjalnie używany przez policję, ponieważ określa raczej poszczególnych członków przestępczych grup lub gangi. Tradycyjne domeny yakuzy to hazard, wymuszenia za tzw. ochronę, handel narkotykowy, przemoc, groźby i przekupstwa przy wyścigach motocyklowych, konnych, kontrola życia nocnego – kluby, bary, kabarety, prostytucja. Obecnie yakuzowie aktywni są w coraz szerszym zakresie przestępczości gospodarczej, tworzą tzw. przedsiębiorstwo fasadowe. Zajmują się one interesami budowlanymi, operacjami finansowymi, handlem gruntami i usługami. Działalności tej towarzyszą poważne przestępstwa: wymuszenia, fałszerstwa, oszustwa, nielegalny hazard, przemyt i handel bronią. Międzynarodowa działalność yakuzy jest w zasadzie ograniczona do japońskich obywateli i przedsiębiorstw. Największym gangiem w Japonii jest Yamaguchi-gumi. Dochód szacowany jest na 1 miliard dolarów rocznie.
Źródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Yakuza

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
menelgame PRZEZ KOMPLEKSY stracilam milosc jak pozbyć się blony dziewiczej 44 znaczenie dżdżownica gatunki